Monthly Archives: Μαΐου 2017

Την Πέμπτη 11 Μαΐου, οι  Α’& Β’  τάξεις του σχολείου μας και το Νηπιαγωγείο, επισκεφθήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Νάουσας. Εκεί μας υποδέχτηκε η κ. Αναστασία, διευθύντρια της βιβλιοθήκης. Αρχικά ενημερωθήκαμε για τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να δανειστούμε βιβλία, καθώς και για τη συμπεριφορά μας στο χώρο αυτό. Στη συνέχεια τα παιδιά απόλαυσαν την ανάγνωση ενός παραμυθιού από την  κ. Αναστασία και αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους ζωγραφίζοντας και δημιουργώντας μία πολύ όμορφη χειροτεχνία, η οποία είχε  σχέση με την ιστορία του παραμυθιού και με το πρόγραμμα διατροφής που εκπονούμε στο σχολείο μας!

Στη συνέχεια  επισκεφθήκαμε γνωστό αρτοποιείο της πόλης. Εκεί ο ιδιοκτήτης, ο κ. Θέμης,  μας μίλησε για την προέλευση και τα διάφορα είδη αλευριού και μας έδωσε λεπτομέρειες για το ζύμωμα και το ψήσιμο του ψωμιού. Τα ίδια τα παιδιά, αφού φόρεσαν ποδιές και σκουφάκια, έπλασαν ζυμάρι κι έφτιαξαν  με μεγάλο ενθουσιασμό  διάφορα σχήματα ψωμιού, τα οποία περιμέναμε να ψηθούνε. Ο κ.Θέμης,  μάς κέρασε φρεσκότατα κρουασάν με γέμιση σοκολάτας και φεύγοντας πήραμε  « τα δικά μας ψωμιά»  και μια σακούλα ο καθένας με αρτοποιήματα που μας δώρισαν από το κατάστημα!

Επιστρέψαμε μαθητές και  δασκάλες  με τις καλύτερες εντυπώσεις  !!!

Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Θέμη για τη φιλοξενία και την άψογη οργάνωση της επισκέψης μας! Να ξανάρθουμε;;;;

Το φυσικό περιβάλλον μπορεί να μας δώσει μαθήματα δωρεάν. Αρκεί να είμαστε εκεί για να τα πάρουμε. Κι εμείς με κάθε ευκαιρία που μας έδινε το μάθημα της Μελέτης, είμασταν εκεί. Για πολλούς και διάφορους λόγους:

Γιατί η γνωστική λειτουργία του εγκεφάλου αυξάνεται μέσα στο φυσικό περιβάλλον.

Γιατί μέσα στο φυσικό περιβάλλον ο χρόνος γιγαντώνεται κι ως εκ τούτου έχουμε την ευκαιρία της παρατήρησης.

Γιατί  η επαφή με τη φύση μας κάνει να νιώθουμε ωραία.

Γιατί οι δημιουργικοί άνθρωποι χρειάζονται τη φύση, μια επαφή με τον πρωτόγονο άνθρωπο μέσα τους.

Γιατί, σύμφωνα με έρευνες, τα παιδιά που έκαναν μια βόλτα για είκοσι λεπτά σε πάρκο ηρεμούσαν πολύ περισσότερο απ’ ό,τι τα παιδιά που έκαναν βόλτα σε αστικά περιβάλλοντα.

Γιατί η βόλτα στη φύση φαίνεται ότι σχετίζεται και με την αποσύνδεση από την τεχνολογία.

Γιατί ακόμη και το να ρίξουμε μια ματιά στη φύση απ’ το παράθυρο αρκεί.

Γιατί μαθαίνω καλύτερα για το περιβάλλον, παίζοντας.

Τη Δευτέρα, 8 Μαΐου οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρευρεθούν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία- συζήτηση από την γνωστή σχολική ψυχολόγο, αναπλ. προϊσταμένη του ΚΕ.Δ.Δ.Υ., κ. Ειρήνη Αναγνώστου, την οποία διοργάνωσε το σχολείο μας.
Θέμα της:  « Τεχνικές για την αποτελεσματική ψυχοκοινωνική & ψυχοσυναισθηματική υποστήριξη των παιδιών: Συνεργασία εκπαιδευτικών – γονέων»
Την κ. Αναγνώστου προλόγησε η  Δ/ντρια του Σχολείου κ. Ε. Μιχαηλίδου, η οποία αναφέρθηκε στο πλούσιο βιογραφικό της και στο σημαντικό  ρόλο που επιτελεί  με το να βρίσκεται πάντα  στο πλευρό των εκπαιδευτικών και των γονέων.
Η κ. Αναγνώστου, με τον δικό της άμεσο τρόπο, μίλησε για την ψυχολογική κατάσταση των παιδιών από τη γέννηση τους και κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους  στο Νηπ/γείο και το Δημοτικό Σχολείο και τον καθοριστικό ρόλο της οικογένειας και του σχολείου στην ανάπτυξή τους. Για τις αλλαγές στην καθημερινότητα του παιδιού με την είσοδό του στη σχολική ζωή, για τις σχέσεις με τα αδέρφια και τους φίλους, για τις αποτελεσματικές τεχνικές υποστήριξης των παιδιών από τον κοινωνικό τους περίγυρο με σημαντικότερη την ανάπτυξη της ικανότητάς μας  ν’ ακούμε πολύ τα παιδιά μας και να μιλούμε λιγότερο  και τέλος τη σημασία που  έχει η συνεργασία εκ/κών και γονέων στην κοινωνικοποίηση των παιδιών.

Στο τέλος της συνάντησης οι γονείς απευθύνθηκαν στην κ. Αναγνώστου, η οποία με προθυμία απάντησε στα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους.

Ευχαριστούμε και πάλι την κ. Αναγνώστου για αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συνάντηση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημ. Σχολείου και του Νηπιαγωγείου  Στενημάχου καθώς και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, στην προσπάθειά τους να ενημερώσουν και να βοηθήσουν δασκάλους και γονείς  στην απόκτηση τεχνικών για την αποτελεσματική ψυχοκοινωνική και ψυχοσυναισθηματική υποστήριξη των παιδιών όσον αφορά στη σχολική ζωή, διοργανώνουν ανοιχτή παιδαγωγική – ενημερωτική συνάντηση, τη Δευτέρα 8 Μαίου 2017  και ώρα 6.00 μ.μ, στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου. Το θέμα που θα αναπτυχθεί είναι :

«Τεχνικές για την αποτελεσματική ψυχοκοινωνική και ψυχοσυναισθηματική υποστήριξη των παιδιών: Συνεργασία Εκπαιδευτικών – Γονέων»

Το θέμα θα αναπτύξει η Dr. Αναγνώστου Ειρήνη, σχολική ψυχολόγος και αναπλ. προϊσταμένη του ΚΕ.Δ.Δ.Υ. Ημαθίας.

Μετά το τέλος της συνάντησης θα ακολουθήσει συζήτηση πάνω σε απόψεις και προβληματισμούς εκπαιδευτικών και γονέων.