ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η πρώτη Δευτέρα κάθε Οκτώβρη καθιερώθηκε από φέτος ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η ημέρα αυτή θα συνδέεται κάθε σχολικό έτος με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από το σχολικό αθλητισμό.

Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοιδιαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Την ημέρα αυτή δεν θα πραγματοποιούνται μαθήματα και σε κάθε σχολείο θα διεξάγονται ενδοσχολικοί Αγώνες Αθλοπαιδειές. Παράλληλα με τις αθλητικές δραστηριότητες οι εκπαιδευτικοί προετοιμάζουν τη διαθεματική και βιωματική υλοποίηση του θεματικού άξονα της ημέρας όπως προβολή ταινιών,  συζήτηση, εικαστική δημιουργία κλπ.

Η ημέρα αυτή στοχεύει στη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και των μαθητριών μας-όχι μόνο των ταλαντούχων-αναδεικνύοντας τη χαρά  της αθλητικής  συμμετοχής χωρίς τον ανταγωνισμό και το άγχος της διάκρισης.

Παρακάτω βλέπετε φωτογραφίες από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν την ημέρα αυτή από τους εκπαιδευτικούς της φυσικής αγωγής  και τους δασκάλους του σχολείου μας.