Με αφορμή την καθιέρωση Ημέρας Σχολικού  Αθλητισμού που είχε ως θέμα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι», με σκοπό να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές βασικές αρχές όπως η ευγενής άμιλλα και η ισότητα, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η καταπολέμηση του ρατσισμού και τα ανθρώπινα δικαιώματα,  αφιερώσαμε τις επόμενες μέρες λίγο από το διδακτικό μας χρόνο για ενημέρωση, πρόληψη, ευαισθητοποίηση, αντιμετώπιση και ειρηνική επίλυση των φαινομένων σχολικής βίας. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες,  έγινε συζήτηση και παράλληλα προβολή ταινιών. Οι μαθητές των μικρών τάξεων παρακολούθησαν τα παραμύθια «Τα μπαλόνια της φιλίας» και «Η Μόνα σε καινούριο σχολείο». Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων είδαν τα βίντεο «Ο μικρός Νικόλας» και «Η περιπέτεια του Δημήτρη». Στη συνέχεια οι μαθητές δημιούργησαν αφίσα στέλνοντας τα δικά τους μηνύματα!