Την Πέμπτη 21 Μαΐου το σχολείο μας επισκέφθηκε το δημοτικό σχολείο Αγίου Γεωργίου. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να δούμε μια έκθεση με αντικείμενα από παλιά επαγγέλματα. Αφού φτάσαμε, πήγαμε σε έναν χώρο όπου είχαν συγκεντρώσει και τοποθετήσει όλα αυτά τα παλιά αντικείμενα. Οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων μας παρουσίασαν και μας εξήγησαν την χρήση τους. Όταν  τελειώσαμε πήγαμε στο σχολείο τους όπου είδαμε μία προβολή για τα παλιά επαγγέλματα. Στη συνέχεια μας έδειξαν το μικρό βιολογικό θερμοκήπιο που έφτιαξαν  σε μια γωνιά της αυλής του σχολείου τους.  Τον κάδο στον οποίο ρίχνουν φλούδες, ξερά φύλλα, κλαδιά, όπου μετά από μήνες  γίνονται λίπασμα και το ρίχνουν στο λαχανόκηπο τους. Δίπλα ακριβώς από το θερμοκήπιο έκαναν κι ένα μικρό κήπο με γλάστρες από πλαστικά μπουκάλια και λάστιχα αυτοκινήτων. Είχαν κι ένα παγκάκι φτιαγμένο από παλέτες. Όλα ήταν πολύ όμορφα!

Ε΄/Στ΄τάξη