Ο θεματικός άξονας της φετινής ημέρας σχολικού αθλητισμού ήταν: «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στο σχολείο μας έγινε προβολή ολυμπιακών και παραολυμπιακών αθλημάτων, μας επισκέφτηκε αθλητής ΑΜΕΑ, κάτοικος Στενημάχου, ο οποίος μέσα από τη συζήτηση με τα παιδιά, τα ενημέρωσε και  τα ευσθητοποίησε σχετικά με θέματα για τα άτομα με ειδικές ανάγκες και τη σημασία του αθλητισμού στις περιπτώσεις αυτές. Υπογράφηκε σύμφωνο εκεχειρίας ανάμεσα στους μαθητές και τις μαθήτριες, τα παιδιά έφτιαξαν τα δικά τους μετάλλια, ενώ οι μαθητές/τριες της Ε΄/Στ΄ τάξης ζωγράφισαν τους ολυμπιακούς κύκλους σε εξωτερικό τοίχο του σχολείου. Τέλος στην αυλή του σχολείου έγινε αναβίωση τριών ολυμπιακών αθλημάτων, του μαραθώνιου, της διελκυνστίδας και της πάλης. Στο κλείσιμο της ημέρας έγιναν απονομές επαίνων συμμετοχής και κότινου σε όλους τους μαθητές/τριες του σχολείου.