Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου έγινε ο καθιερωμένος εκκλησιασμός για να τιμήσουμε την εορτή των Τριών Ιεραρχών, που είναι οι προστάτες και οδηγοί μας, μαθητών και δασκάλων.

Διοργανώσαμε ένα μικρό αφιέρωμα στη μνήμη τους για την μεγάλη προσφορά του έργου που άφησαν στην ανθρωπότητα.

Οι μαθητές της Ε? και Στ΄ τάξης του σχολείου μας μέσα από μικρούς διαλόγους, σκετς και προβολή εικόνων μας αφηγήθηκαν πώς ο κάθε Ιεράρχης με το βίο του και το παράδειγμα του προσέφεραν πάρα πολλά στα γράμματα και πώς με κοινωνική προσφορά και φιλανθρωπικό έργο διέθεσαν τη ζωή τους στην πίστη τους για το Χριστό. Έτσι και σήμερα συνεχίζουν να είναι φωτεινό παράδειγμα για όλους μας.

Στο τέλος μοιράστηκαν στους μαθητές κάρτες – αναμνηστικά με διδακτικά λόγια των Τριών Ιεραρχών.