Τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017, το σχολείο μας επισκέφθηκε  τον όμιλο  Γενίτσαροι και Μπούλες, στη Νάουσα, ο οποίος είναι υπεύθυνος για την προστασία, τη διατήρηση, την προβολή  και τη μεταλαμπάδευση  του εθίμου από γενιά σε γενιά. Ο πρόεδρος του Ομίλου μας ξενάγησε στο  διατηρητέο κτίριο Υδρόμυλος «Μάκη», όπου στεγάζεται τα τελευταία χρόνια ο όμιλος. Μας μίλησε για τη χρήση του κτιρίου παλαιότερα ως υδρόμυλο και  για την ιστορία του εθίμου «Γενίτσαροι και Μπούλες«, το οποίο χρονολογείται το 18ο αιώνα, ενώ οι ρίζες του ανιχνεύονται στην αρχαία Ελλάδα και τις διονυσιακές τελετές, σχετικές με το θάνατο και την αναγέννηση της φύσης. Φύγαμε από εκεί γεμάτοι  εικόνες και γνώσεις για την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της ηρωικής πόλης της Νάουσας.

Στη συνέχεια  πήγαμε στο 4ο Δημοτικό Σχολείο, όπου εκεί απολαύσαμε τα εδέσματα που ετοίμασαν οι γονείς και τα νόστιμα σουβλάκια που έψησε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου. Παρακολουθήσαμε το διαγωνισμό χορού και τραγουδιού που ετοίμασαν οι μαθητές του σχολείου, χορέψαμε και διασκεδάσαμε. Είχαμε επίσης την ευκαιρία να δούμε το παραδοσιακό δρώμενο του Γενίτσαρου και της Μπούλας, καθώς το μπουλούκι χόρεψε στην αυλή του σχολείου με τη συνοδεία του ζουρνά και του νταουλιού.

Τα σουβλάκια και οι χυμοί αγοράστηκαν από το ταμείο σχολικών δραστηριοτήτων (κάλαντα, λαμπάδες), ενώ ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με μεγάλη χαρά προσφέρθηκε να τα ψήσει.

Τους ευχαριστούμε πολύ όλους για την φιλοξενία και κυρίως τον Δ/ντή του σχολείου, κ. Κουκουσιάνο, αλλά και το Σύλλογο Διδασκόντων. Και του χρόνου!