Τη φετινή σχολική χρονιά έχουμε βάλει σκοπό να μεγαλώσουμε .. ‘’υγιεινά’’ !!!

Στα πλαίσια του προγράμματος διατροφής που εκπονεί όλο το σχολείο μας την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου, κάναμε την αρχή με ενημέρωση προς τους γονείς – κηδεμόνες ώστε να συμμετέχουν στην καθημερινή διαδικασία προετοιμασίας του πρωινού – δεκατιανού. Την επιμέλεια της παρουσίασης είχε ο γυμναστής Χρήστος Τσιάτσιος.

Ξεκινήσαμε βάζοντας σε πρώτη προτεραιότητα να τρώμε ένα καλό ΠΡΩΙΝΟ και να το συμπληρώνουμε με το ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ!

Κάθε μαθητής καθημερινά φροντίζει στο σχολείο να φάει τροφές από τρεις βασικές ομάδες (Τρίπτυχο):

Δημητριακά

Ασβέστιο –Γαλακτοκομικά

Φρούτα

Έτσι έχουμε κολλήσει στα τετράδια το παρακάτω μηνιαίο ημερολόγιο. Όποιος μαθητής φροντίζει να ακολουθήσει το Τρίπτυχο, τότε χρωματίζει το τετραγωνάκι της συγκεκριμένης ημερομηνίας.

Κάνοντας αυτοέλεγχο ο καθένας προσπαθεί καθημερινά ώστε να γεμίζει τις αποθήκες του σώματός του για να μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλες τις δραστηριότητες που τον περιμένουν..