Την Παρασκευή 24 Μαρτίου, γιορτάσαμε στο σχολείο μας την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές των Ε’ και Στ΄τάξεων, παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Το μεγάλο μας τσίρκο».

Το θεατρικό έργο «Το μεγάλο μας τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη αποτελεί μία διαφορετική προσέγγιση σε μορφή και περιεχόμενο του απελευθερωτικού αγώνα του 1821, ενάντια στους τούρκους κατακτητές. Αναδεικνύει την ανθρώπινη πλευρά των αγωνιστών, τις αντιφάσεις και τις δυσκολίες της εποχής, αποκαλύπτει το ρόλο των Μεγάλων Δυνάμεων και προβάλλει τις ιδέες της ελευθερίας και της ειρήνης ενοποιώντας θέατρο, απαγγελία, μουσική και χορό σε ένα ενιαίο σύνολο. Τέλος προβάλλει την ανάγκη της εθνικής ενότητας και αλληλεγγύης, της  ηθικής και κοινωνικής αφύπνισης του λαού μας, κάνοντας μία εκπληκτική σύνδεση των γεγονότων του παρελθόντος με το σήμερα.