Την Τρίτη 6 Ιουνίου, το μάθημα της Πληροφορικής είχε θέμα την ορθή χρήση του διαδικτύου και την εκπαίδευση των παιδιών στη διαχείριση των κινδύνων που αντιμετωπίζουν, είτε αυτοί οι κίνδυνοι αφορούν στην καθημερινή φυσική τους ζωή είτε στη χρήση του Διαδικτύου προς αναζήτηση πληροφοριών, κοινωνικής δραστηριότητας ή απλώς ανταλλαγής υλικού.

Οδηγίες προς τους γονείς:
Όλοι μας, εδώ και καιρό, έχουμε αντιληφθεί ότι ο τρόπος που παίζουν και επικοινωνούν τα παιδιά μας έχει αλλάξει. Επτά στα δέκα Ελληνόπουλα, δηλαδή ποσοστό 70%, που φοιτούν στο νηπιαγωγείο και στις μικρές τάξεις του δημοτικού σχολείου, χρησιμοποιούν το internet, ενώ σε μαθητές ηλικίας 10 έως 12 ετών, το ποσοστό φτάνει στο 84%! Το κινητό και το tablet τείνει να αντικαταστήσει το παιχνίδι στην παιδική χαρά, το ποδόσφαιρο στην αλάνα, το ομαδικό παιχνίδι με τους συμμαθητές στη γειτονιά, την επίσκεψη σε φίλους και συγγενείς.
Οι γονείς πρέπει να επιστήσουν την προσοχή τους στους κινδύνους που απορρέουν από τη νέα γενιά παιχνιδιών του διαδικτύου, ιδιαίτερα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, που τα παιδιά έχουν αρκετή ελεύθερη ώρα. Πολλά από τα παιχνίδια αυτά μπορούν να γίνουν πολύ επικίνδυνα για τα παιδιά τους και να απειλήσουν ακόμη και τη ζωή τους. Αυτό λοιπόν που προέχει είναι να τα θωρακίσουμε παρέχοντάς τα αγάπη και σωστή πληροφόρηση  και όρια γι΄ αυτούς και για όλους τους παρόμοιους κινδύνους που έχουν να αντιμετωπίσουν στο μέλλον.
Για τους παραπάνω λόγους, συστήνουμε:
Γίνετε φίλοι με τα παιδιά σας. Συζητήστε τα πάντα μαζί τους.Γίνετε καλοί ακροατές στα προβλήματα και τις ανησυχίες τους.
Να είστε προσεκτικοί και να επιβλέπετε διακριτικά τις διαδικτυακές δραστηριότητες των παιδιών σας.
Να τους αποτρέπετε να δίνουν πληροφορίες προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο
Να τους ενημερώνετε για την επικινδυνότητα των παιχνιδιών.
Να είστε σε επαγρύπνηση.
Σε γενικές γραμμές η χρήση διαδικτυακών παιχνιδιών πρέπει να γίνεται με πολλή μεγάλη προσοχή. Γι΄ αυτό:

• Βάλτε  τα όρια που πρέπει.
    Ελέγξτε οι ίδιοι την καταλληλότητα των διαδικτυακών παιχνιδιών που παίζει το παιδί σαςΘέστε συγκεκριμένο χρονικό όριο παιχνιδιού
    Βρείτε και προτείνετε στα παιδιά εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας και διασκέδασης
    Ανοίξτε το σπίτι σας σε φίλους τους που δεν ασχολούνται με το διαδίκτυο και την κοινωνική δικτύωση (Facebook, twitter κ.α.)
    Αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης μπροστά στα παιδιά σας.
    Ενημερωθείτε για θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο και διαβάστε συμβουλές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: www.cyberkid.gr

Πού μπορείτε να απευθυνθείτε σε περίπτωση ανάγκης:
Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος τηλέφωνο: 11188
Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βόρειας Ελλάδας τηλέφωνο: 2310388772
Η Διευθύντρια  του Σχολείου

Ευγενία Μιχαηλίδου