Δράσεις

3η Ολυμπιακή Εβδομάδα

Με σύνθημα “Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα-μαθαίνω τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις” Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στις δράσεις της 3ης Ολυμπιακής εβδομάδας στα σχολεία, από 8-12 Μαΐου 2023.

Συνοπτικά οι δράσεις:

Ζωντανή σύνδεση με το Ολυμπιακό Μουσείο Αθήνας

Ένα μοναδικό ταξίδι στην ιστορία των Αγώνων, αναδεικνύει την άρρηκτη σχέση μεταξύ Πολιτισμού και Αθλητισμού. Σε ζωντανή σύνδεση συνδυάζοντας την εικόνα με τη γνώση αναδείχτηκαν:

α)Βασικά στοιχεία και υλικό για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

β)Οι Ολυμπιακές δάδες και το ταξίδι τους στην ιστορία των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Διατροφή και υγιεινός τρόπος ζωής

Οι μαθητές/τριες, μέσω οπτικοακουστικών μέσων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις αρχές της υγιεινής διατροφής. Επίσης, μέσω βιωματικής προσέγγισης είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν βασικά στοιχεία της μεσογειακής διατροφής καθώς και να ενημερωθούν για τις παρενέργειες βλαβερών ουσιών στον αθλητισμό.

Ζωντανή σύνδεση με την Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας

Οι μαθητές/τριες είχαν τη μοναδική ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ζωντανή σύνδεση στο βιωματικό εργαστήριο ζωγραφικής της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας με τίτλο “Η παλέτα της φύσης μας”, με την καθοδήγηση και την καλλιτεχνική επιμέλεια της εικαστικού κας Ιωάννας Τσαχτσιρλή.

Αθλητικές Δραστηριότητες τον χώρο του σχολείου

Τέλος, οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στην αυλή του σχολείου μας.