Επισκέψεις-Εκδρομές

Άγιος Τρύφωνας

Ανήμερα της γιορτής του Αγίου Τρύφωνα, μαθητές /τριες των μεγάλων τάξεων του σχολείου και δάσκαλοι, επισκεφθήκαμε τον ομώνυμο λόφο της εκκλησίας του Αγίου Τρύφωνα.

Παρουσία πολλών πιστών, ντόπιων και επισκεπτών, τελέστηκε για μια ακόμη χρονιά το πατροπαράδοτο έθιμο του κουρμπανιού, της εορτής του Αγίου Τρύφωνα, προστάτη των αμπελουργών.

Το πρωί τελέστηκε θεία λειτουργία και στη συνέχεια, ο Πάτερ Αλέξιος ,τέλεσε αγιασμό και ανέγνωσε την ευχή του Αγίου Τρύφωνα για τους αγρούς.

Ακολούθησε γλέντι υπό τη συνοδεία παραδοσιακών ήχων γκάινταςκλαρίνου και νταουλιού. Είχαμε την ευκαιρία, να καμαρώσουμε και τους χορευτές/ριες του πολιτιστικού συλλόγου του χωριού, οι οποίοι φοίτησαν στο σχολείο μας τα προηγούμενα χρόνια.

Άφθονο κρασί μοιράστηκε δωρεάν στον κόσμο. Στην ψησταριά ψήθηκαν σουβλάκια και λουκάνικα, τα οποία φυσικά τιμήσαμε!!!

Και του χρόνου με υγεία!!!